لوله های پلی اتیلن تقویت شده با نوار فیبر شیشه ای (GFTRP) به دلیل ظرفیت باربری خوب و سازگاری با محیط زیست به طور گسترده برای حمل و نقل نفت و گاز فشار بالا از لوله پلی اتیلن پنج لایه استفاده می شود.

عیب لایه لایه شدن یکی از رایج ترین عیوب لوله های GFTRP در حین ساخت و سرویس است.

جونز و همکاران، رشد لایه برداری در کامپوزیت های الیاف ماتریس پلیمر و استفاده از داده های مکانیک شکست برای مشخصه سازی مواد و پیش بینی عمر.

این مقاله به بررسی ظرفیت باربری لوله GFTRP با نقص لایه‌برداری بین لایه‌ای بین نوارهای الیاف شیشه، از طریق روش تجربی و عددی ترکیبی می‌پردازد.

در آزمایش‌های ترکیدگی، لوله‌های GFTRP با چیدمان [±۵۵ درجه] ۱۲ با نقص لایه‌برداری مصنوعی بین لایه‌های ششم و هفتم آماده شدند. در مدل عددی از مدل آسیب پیش رونده و روش المان منسجم برای تجزیه و تحلیل خرابی لوله GFTRP با نقص لایه لایه شدن بین لایه استفاده شد.

نتایج نشان داد که نقص لایه لایه شدن بین لایه فشار ترکیدگی لوله های GFTRP را کاهش می دهد.

عرض عیب های مختلف و مکان های محوری آنها اثرات کاهش متفاوتی بر فشار ترکیدگی داشتند و نتایج پیش بینی شده از مدل عددی سازگاری خوبی با نتایج تجربی نشان داد.

در نهایت، تأثیر عرض و مکان عیب بر فشار ترکیدگی لوله GFTRP به تفصیل مورد بحث قرار گرفت. کلیدواژگان: لوله کامپوزیت، نقص لایه لایه، آزمایش ترکیدگی، تجزیه و تحلیل شکست، شبیه سازی عددیقابل اعتماد و متخصص: مقدمهامروزه لوله پلی اتیلن تقویت شده با نوار شیشه ای (GFTRP) به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و انعطاف پذیری خوب، نقش مهمی در زمینه های نفت، حمل و نقل گاز، صنایع دریایی، آبیاری زمین های کشاورزی و سایر زمینه ها ایفا می کند.

در مقایسه با لوله های فلزی سنتی، لوله های GFTRP دارای استحکام ویژه بالاتر و هزینه ساخت و نصب کمتری هستند.

با این حال، استفاده سیستماتیک از لوله های GFTRP هنوز با چالش های قابل توجهی در تولید، آزمایش و همچنین ارزیابی ایمنی محصولات تحت شرایط مختلف خدمات مواجه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *